Zapraszam do trzynastego Moto Weeka. Tym razem o nowym szybkim kabrio od Astona, cenniku hothatcza od Forda i samozapłonie Tesli. A stare Moto Weeki tutaj.

Aston Martin DBS Superleggera Volante

Aston Martin pokazał model DBS Superleggera Volante, który jest najszybszym kabrioletem tej marki, jaki kiedykolwiek powstał.

Mocarne 5.2 V12 o mocy 715 koni rozpędzi go do setki w 3.6 sekundy, a maksymalna prędkość to 340 km/h. Nieźle! Z kolei dach rozłoży się w 14 sekund, a złoży w 16. Nowy Aston może być Wasz za 295,500 euro.

Ford Focus ST

Znamy juz ceny nowego Focusa ST. Diesel 2.0 o mocy 190 koni startuje od 116 200 zł, natomiast benzyna 2.3 znana z Focusa RS (tylko „skręcona” do 280 koni) to wydatek minimum 133 400 zł (lub 143 400 zł za wersję z automatem – tylko dla silnika benzynowego). Samochód dostępny jest jako hothatch i hotkombi ;) w dwóch wersjach wyposażenia – ST2 i ST3, których specyfikacji jeszcze nie znamy. Podobnie jak zresztą czasów 0-100, ale wygląda na to, że z mocą 280 koni benzynowy STek będzie pełnoprawną konkurencją modeli typu Megane RS czy 308 GTI, a nie jak dotychczas Megane GT i 308 GT.

Pożar Tesli S w Szanghaju

Niestety samochody czasami się palą, a elektryki, jak np. pamiętamy z pożaru Rimaca w Grand Tour robią to dość widowiskowo – baterie są bardzo trudne w ugaszeniu. Znanych jest kilkanaście przypadków pożarów Tesli, ale najcześciej widzieliśmy jego skutki. Tym razem kamera nagrała moment wybuchu, dym zaczyna wydobywać się z podwozia samochodu i w ciągu dwóch sekund jest już „po zabawie”, samochód staje w płomieniach. Nie wiadomo nic na razie na temat przyczyn pożaru, choć wielu fanatyków Tesli uważa całe zdarzenie za „ustawione” w celu zaszkodzenia producentowi. Obejrzyjcie filmik i zadecydujcie sami.