Samochody produkowane za oceanem znam bardzo dobrze, bo kilka modeli już testowałem. Najlepiej znam oczywiście Ford’a bo z amerykańskich producentów świetnie poradził sobie na europejskim rynku. Jednak nie spodziewałem się, że będę miał przyjemność testowania modelu GT, który jest zdecydowanie najbardziej hardkorowym samochodem ze stajni Forda. Co prawda wersja, którą dostałem do testów przyszła w dużym pudełku z naklejką LEGO a nie na zamkniętej lawecie, była mniejszych gabarytów niż oryginał i trzeba było ją sobie złożyć samemu, ale frajda podczas układania była taka sama jak podczas testów normalnych samochodów. Szczególnie, że ostatni raz miałem kontakt z klockami w latach 90-tych, jak królowały zestawy Pirates i moje ulubione Aquazone. Kilka zestawów LEGO Technic również miałem, ale żaden nie był tak rozbudowany jak LEGO Ford GT.

Zestaw LEGO Ford GT 2022 składa się z 1466 elementów, jest przeznaczony dla osób powyżej 18 roku życia, a kod produktu to 42154. Z ciekawostek instrukcja ma 275 stron a żeby ułożyć LEGO Ford GT musicie pokonać 456 kroków. Model samochodu jest w skali 1:12, więc jest naprawdę pokaźnych rozmiarów i świetnie prezentuje się na półce. Nie jest tak rozbudowany jak Lamborghini Sian (muszą go wreszcie kupić!), który posiada ponad dwa razy więcej elementów, więc Ford GT jest świetnym wyborem na początek przygody z motoryzacja w wydaniu LEGO.

Dodatkowo model ma bardzo dużo ciekawych klocków (obudowa reflektorów, silnik, tłoki w cylindrach, tylne lampy itd.) i ruchomych elementów. Możecie podnieść maskę, pokrywę silnika, unieść i ustawić spoiler pod wybranym przez Was kątem (ręcznie albo wajchą ze środka samochodu). Drzwi otwierają się do góry, koła się kręcą, a zawieszenie pracuje i ugina się pod naciskiem. Dodatkowo możecie zobaczyć jak pracują zębatki, cylindry w silniku i sprawdzić jak działają poszczególne mechanizmy bo od spodu model nie jest zabudowany osłonami.

Ford GT w wersji LEGO swoim wyglądem świetnie odwzorowuje oryginał. Jest jest zachowana charakterystyczna linia modelu i proporcje. Są wloty powietrza i przetłoczenia w odpowiednich miejscach. Jest dużych rozmiarów spoiler, zawadiackie światła i lampy. Całość prezentuje się naprawdę znakomicie i fajnie, że LEGO zbudowało ten model w ciemnym, niebieskim kolorze, bo właśnie z tą barwą kojarzy się najnowszy Ford GT.

Układanie LEGO to fantastyczna sprawa. Ciesze się, że mogłem wrócić myślami do lat 90-tych i przypomnieć sobie te wspaniałe chwile, gdy cała podłoga w moim pokoju była zasypana klockami, bo nie mogłem znaleźć jednego, najbardziej potrzebnej na świecie klocka. A jeśli chcecie zobaczyć więcej materiałów z budowy LEGO Ford GT to zajrzyjcie na mojego Instagrama do zapisanych relacji. Dzięki @legopoland_official za sentymentalną motoprzygodę.

Galeria x LEGO Ford GT