W tym Moto Weeku tym razem o zacnej polskiej myśli projektowej, a także o liftingu Mercedesa klasy E oraz bardzo limitowanej wersji Rolls-Royce’a Ghost.

Lifting klasy E

Mercedes pokazał poliftingową klasę E w wersji sedan i kombi jeszcze w marcu, ale premiery coupe i cabrio doczekaliśmy się dopiero parę dni temu. Zmiany jak to zawzwyczaj bywa w marce ze Stuttgartu są dość delikatne. Na zewnątrz uwagę zwracają nowe reflektory, przemodelowany grill i tylne lampy.

Są też nowe opcje silnikowe – E450 z 3.0 R6 mild-hybrid znanym dotychczas z E53 AMG z mocą skręconą do 367 koni pozwoli osiągnąć setkę w 5 sekund. Dla oszczędnych będzie z kolei nowy diesel 2.0 twinturbo o mocy 265 KM, także z 48 voltowym „wspomagaczem”. W środku nowa, aż sześcioramienna kierownica i znany z innych Mercedesów system multimedialny MBUX.

RCZ po polsku

Pamiętacie Peugeota RCZ? Średniej wielkości coupe produkowane w latach 2010-15 niestety nie sprzedawało się zbyt dobrze, ale miało swój urok.

Teraz projekt nowej wersji tego modelu zgodny z aktualną stylistyką Peugeota przygotował polski projektant, Piotr Czyżewski. Szkoda, że to tylko nieoficjalny koncept, bo wygląda naprawdę super i aż prosiłoby się o taki model produkcyjny :).

Więcej fotek możecie zobaczyć tutaj: https://czyzewski-design.artstation.com/projects/zA2NZZ

Specjalna wersja Ghosta

W Abu Dhabi zawitał wyprodukowany w jednym egzemplarzu Rolls Royce Sambook Ghost nazwany na cześć tradycyjnych statków kursujących po Zatoce Perskiej.

Dwukolorowe nadwozie w kolorach Tuscan Sun i Black Ember nawiązuje do koloru drewna tekowego, z którego wykonywano te statki. Motyw Sambuka zdobi tylny słupek Ghosta oraz jego deskę rozdzielczą.

Jest to już drugi limitowany model Rolls-Royce’a Ghost przygotowany na rynek Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Kilka miesięcy temu do Abu Dhabi Motors, oficjalnego dealera tej marki zawitała wersja Ghost Islamic Art.